Tapeedid kui visuaalne mõjutaja

Tapeetide kasutus on aja jooksul palju muutunud. Kui 50 aastat tagasi eelistati kodudes tapeeti rohkem kui värvitud seinu, siis nüüd on pigem vastupidi. Vanades majades püütakse tapeedi kasutust säilitada, aga uuemates kodudes on standardiks pigem värvitud seinad.

Vaatamata sellele on tapeetide tootmises toimunud hüppeline areng. Leidub kõikvõimalikke toone, mustreid, reljeefe; õhemaid, paksemaid, pestavaid ja fototapeete. Ei ole ilmselt võimalik välja mõelda visuaalset efekti, mida ei oleks võimalik tapeediga luua.

Tapeedi kasutamine võib tuba iseloomustada ilma ruumi osas järeleandmisi tegemata, mõjudes samamoodi, nagu seda teeb mööbel, disainese või aksessuaar. Võimalik on luua ruumis soovitud meeleolu, tõsta üht kohta toas rohkem esile või eristada ruumi erinevaid osi.

Lisaks olemasolevatele graafilistele lahendustele on võimalik tellida täiesti enda soovi järgi kohandatud tapeet. Kohandada saab nii mustrit, reljeefsust kui ka tooni. Tellida võib lausa enda perefoto või lemmik maaliga tapeeti.

Samuti on tehnoloogia toonud valikusse paljude lisaomadustega tooteid. Kindlasti ei saa märkimata jätta heli isoleerivaid, veekindlaid ja loodussõbralikke tselluloosipõhised tapeete.


Loe lisaks

Tapeetide liigid ja nende omadused

Tapeete on võimalik teha väga erinevatest materjalidest. Tänu tehnoloogia arengule on leitud lahendusi ökoloogiliste, allergikutele mõeldud ning väga erilise disaini või koostisega tapeetide tootmiseks.

Tapeedi valikul tuleks alustada vajaduste analüüsimisest ning seejärel võrrelda turul saada olevate tapeetide omadusi. Nii saab lõppvaliku teha just enda soovidele vastavalt. Oluline ei ole mitte ainult disain, aga ka funktsionaalsus.

Järgnevalt on välja toodud levinumad tapeetide liigid ning nende omadused.Loe lisaks

Kuidas otsustada, millist seina värvida tumedaks?

Seinte värvi valimine võib olla kodu disainimise kõige huvitavam, aga ka keerulisem osa. Kui värvida kõik seinad ühte tooni, võib see mõjuda igavalt. Samas, kui värvipaletis on tuhandeid värve, siis kuidas valida need õiged?

Tumedate toonide kodudes kasutamist pigem kardetakse, kuna tume värv võib mõjuda liiga domineerivalt. Järgides aga mõnda väga lihtsat reeglit, on võimalik selle nüansi lisamisel muuta oma kodu hubasemaks ja stiilsemaks.Loe lisaks

Värvitoonid kui psühholoogiline mõjutusvahend

Värvid omavad tugevat mõju meie tujule, emotsioonidele, töö- ja mängutahtele, inspiratsioonile, söömisharjumustele ja paljule muule. Värvide mõju on nii suur, et valedes toonides ruumides viibimisel võib langeda töö produktiivsus, tekkida lahkhelid, tõusta ärevus või kaduda söögiisu.

Valides õige värvitooni, saame me luua keskkonna, kus on inimestel hea olla. Olgu eesmärgiks parem uni, sobilikum õhkkond tööks või vabadeks hetkedeks - õige värvivalik saab sellele kaasa aidata.

Artikkel annab ülevaate toonide mõjust psühholoogiale. Millist mõju värvitoonid omavad ja milliseid emotsioone need esile kutsuvad?


Loe lisaks