Vannitoa remont - 9 olulist punkti, mida planeerimisel kindlasti arvestada!
Kujuta ette, et lähed hommikul peale ärkamist vannituppa, kus on remont just sinu visiooni järgi tehtud. Mida sa seal näed? Milliseid toone? Millisest materjalist pindu? Kas seal on vann või dušinurk? Mõlemad? Kas seal on ruumi kõigile vajalikele asjadele? Aga näiteks küünaldele või dekoratsioonidele, mis silmale ilu ja hingele rõõmu pakuvad? Mis tunde seal olemine sinus tekitab?
Hoolimata sellest, et päeva jooksul veedetakse vannitoas küllaltki vähe aega, on sealne aeg justkui püha – aeg iseendale, mil üldjuhul keegi ei sega. Pesemine ning sellega kaasnev on paljudele mõnus rituaal, mida võiks täiendada hubane õhkkond ja ehk isegi nauding.
Teisalt võiks vannituba olla ka praktiline, vajadusel mahukas, ehk isegi leidlik. Enne ehituspoodi tormamist on oluline mõned sammud läbi mõelda, et ei tekiks ootamatusi ning, et Sa lõpptulemusega rahule jääksid.
Kuigi vannituba ja tualett on üldjuhul kodu kõige väiksemad ruumid, saab nende seisukord tihtipeale määravaks näiteks üürikorteri valimisel või ka korteri ostmisel/müümisel. Kuna vannitoa remont on kallis, siis selle korrasolek on nii ostmisel kui ka müümisel päris oluline argument.
Vannitoa remont võtab teiste ruumidega võrreldes üldjuhul rohkem aega ning rahalisi ressursse. Selleks, et planeerimine Sulle lihtsam oleks, panime kokku kõige olulisemad põhitõed ning küsimused, mida arvesse võtta.
1. Alusta visualiseerimisest.
Tänapäeval on materjalide, värvide, sanitaartehnika jm valik nii lai, et otsustamine võib tunduda võimatu missioon.
Pea meelest, et heledad toonid annavad ruumile avarust ning tumedad toonid ja värviküllus tekitavad üldjuhul väiksema mulje. Ka detailide vähesus ja lihtsus annavad visuaalselt ruumi juurde.
Sa võid näiteks uurida, mida inimesed erinevates sisusteemalistes ajakirjades, foorumites või Facebooki gruppides jaganud on. Väga paljud on lahkelt valmis oma kogemust huvilistega jagama. Kui soovid, võid kasutusele võtta toonid ja elemendid, mis on teistes tubades juba esindatud. Nii saad ruumid omavahel stiililiselt ära siduda. Suurel hulgal põnevaid sisustamise ja viimistluse ideid leiab näiteks tuntud inglisekeelsest keskkonnast Pinterest. Kuid selleks, et piltidesse mitte ära uppuda, soovitame mõelda funktsionaalsusele.
2. Mõtle funktsionaalsusele.
Kui suur on remonditav pind? Mis sinna peaks mahtuma? Kes ruumi kasutavad? Võib tunduda natuke naljakas ülesanne, kuid eriti lastega pere puhul võib ruumi planeerimisel abiks tulla, kui kirjutad üles, kes ja milliseid tegevusi ruumis tegema hakkab. Näiteks valamukapi alla lükatav trepiaste või kinni-lahti käiv riiete kuivatamise rest on leidlikud lahendused väikeses ruumis.
Tehnika ja mööbli paigutamiseks on põnev nipp asetada näiteks pappkast või muu sarnase suurusega ese kohtadele, kuhu neid planeerid. Nii saad aru, kas kõik on Sinu jaoks õigetes asukohtades ja mugav kasutada.
Kui vannitoas on ruumi, võib seina lisada mõne niši, näiteks pesemisvahendite hoidmiseks või küünaldele.
Vanades paneelmajades saab ruumi juurde, kui WC ja vannitoa vaheline sein maha lammutada. Mõnikord võetakse pinda juurde ka teiste ruumide arvelt. Pisikeses vannitoas tasub kaaluda vanni asendamist stiilse klaasi või klaasustega eraldatud pesemisalaga. See võimaldab hõlpsamini ära mahutada ka pesumasina.
3. Kui suur on eelarve?
Esmalt võiks paika panna koondeelarve, seda nii tööraha, kui materjalide osas. Kuna vannitoa remont on võrreldes ülejäänud korteriga üks kallemaid, tasub materjalide valikul väga põhjalikult läbi kaaluda lisaks funktsionaalsusele ka visuaalne pool, et oleksid sellega rahul ka aastaid hiljem. Ning kuna vannitoa remont ei ole nii lihtne nagu magamistuppa uue tapeedi panek, tasub soetada pigem kallimaid ja kvaliteetseid materjale ning tooteid. Sanitaartehnika puhul tasub kindlasti eelistada tuntud tootjaid, et neid oleks võimalik hiljem ka hooldada ja vajadusel remontida. Seepärast küsi müüjalt kindlasti varuosade saadavust ning järelteeninduse ja garantii kohta.
Kindlasti on oluline teha põhjalik eeltöö ka remonditööde teostaja valimisel!
Vannitoa renoveerimisele eelneva uurimistööga ei tasu kindlasti kiirustada. Vajadusel pea juba varakult nõu firmaga, kes tööd tegema tuleb. Mõningaid etappe on võimalik ka ise teostada, kuid vannitoa ehitamisel on mitmeid töid, mis vajavad kindlasti spetsialisti kätt. Oluline on leida ettevõte, kelle töö kvaliteeti ka teised inimesed kiidavad. Meie klientide tagasiside kohta saab lugeda siit: Remont Ja Viimistlus – Kliendid meist
Keskmise vannitoa remondi maksumus töörahas jääb 5000-7000 euro vahele.
4. Elekter ja torustik vannitoas.
Nüüd kui oled loomingulise protsessi oma peas käima lükanud, tasub mõtelda tehnilisele poolele. Millal viimati vannitoas remonti tehti? Kas elektrisüsteem ja torustik vajavad uuendamist? Kui Sa pole kindel, pöördu kindlasti spetsialisti poole.
Vana maja või korteri puhul on üsna tõenäoline, et torud ja elektrijuhtmed vajavad väljavahetamist. Halvimal juhul võib juhtuda, et mõni aeg pärast kauni vannitoa valmimist hakkavad torud lekkima või põhjustavad vanad elektrijuhtmed lühise elektrisüsteemis.
Eeltöö ja lammutuse ja planeerimise peale tasub pigem arvestada paar päeva rohkem, et hiljem ei oleks ebameeldivaid üllatusi. Tuleb arvestada ka, et remondi ajal on wc kasutamine välistatud. Meie soovitame võimalusel wc ja vannitoa remondi ajal korteris mitte elada.
Lisaks elektri ja torutöödele tasub mõelda ka põrandakütte paigaldamisele.
Vannitoa remont tuleb teha põhjalikult, alustades sellest, mida ei näe, kuid mis võib ajapikku hakata probleeme põhjustama. Seetõttu tuleb mõtelda ka niiskuskaitse peale.
5. Niiskuskaitse.
Igas kaasaegses vannitoas on ventilatsioon ja eelmises punktis soovitatud põrandasoojendus. Ja lisaks loomulikult seintel ja põrandal hüdroisolatsioon. See takistab niiskuse levikut konstruktsioonidesse. Hüdroisolatsiooni puudumine on üheks peamiseks põhjuseks, miks vannitoa remont tuleb planeeritust varem ette võtta. Kuigi vahel mõeldakse, et mida see veest eralduv aur ikka teeb, siis ajapikku imbub niiskus konstruktsioonidesse, sisekliima on ebatervislik ja konstruktsioonid kahjustatud. Siin pildil on näha, kuidas niiskus on rikkunud duširuumi ja ka aluspõranda. Lisaks on hallitus lausa tervisele kahjulik.
Selle vältimiseks on mitmeid erinevaid lahendusi. Kõige olulisem on kasutada kvaliteetset hüdroisolatsiooni ja lisaks võib asendada klassikalise kipsplaadi niiskuskindlama plaadiga. Meie soovitame oma klientidele TYCROC plaate, mis asendavad klassikalist lahendust. Tycroci kohta saad lugeda siit: https://www.tycroc.com/et/tooted/tycroc-twp/
Lisaks on hea, kui vannitoa põrandale on paigaldatud äravoolutrapp (avariitrapp), ning tehtud kalle, et vesi saaks ära voolata. Nii on kindel, et kui näiteks pesumasin läheb katki, ei saa kodu ning mitmekordse maja puhul alumised korrused kannatada.
6. Põrand, seinad ja lagi.
Vannitoa pindade materjalid võiksid olla võimalikult praktilised, kuid samas maitsekad. Seejuures peab arvestama nende hoolduse ja vastupidavusega niisketes tingimustes. Levinuimad viisid seinade renoveerimiseks on plaatimine, värvimine ja viimasel ajal üha enam populaarsust koguv mikrotsement.
Põranda viimistlemisel võid kaaluda kivi, puidu, laminaadi või mõne muu innovaatilise materjali kasutamist.
Dušinurga puhul võib kaalida põrandal kahte tüüpi plaatide kasutamisele, et pesemisala ülejäänud põrandast eraldada. Tihti on sellel ka praktiline vajadus: suurte plaatidega ei ole alati võimalik tehniliste nüansside tõttu saavutada vajalikku kallet, vee äravooluks ja seetõttu kasutataksegi tihti märgalal väiksemaid plaate.
Plaate valides on oluline mõtelda ka sellele, et vannitoa põrandaplaadid oleksid libisemiskindlad ja seda ka märja põranda puhul.
Vannitoa lae levinuimad variandid on värvitud betoonlagi (näiteks vanemas paneelmajas), kipsplaadist ripplagi, viimistletud metall-paneelidest ripplagi või hoopis puidust lagi. Näiteks sauna eesruumis, kus kasutatud nii laes, kui ka ühes seinas termo-töödeldud haava voodrilauda.
Ripplae eeliseks on kindlasti see, et üldjuhul saab sinna taha ära peita elektrijuhtmed, ventilatsioonitoru ja lisaks kasutada süvistatavaid valgusteid.
Lisaks saab laele efekti anda ka erinevate värvidega.
7. Pindade puhastamine.
Nii mõnedki valamud ja materjalid, mida seintel või põrandatel kasutatakse, on kaunid, kuid nõuavad puhastamiseks suurt vaeva. Tee kindlaks, milliste vahenditega ning kui tihti peaks pindu ja vuuke puhastama, et hiljem ei tekiks ebameeldivaid üllatusi. Näiteks loodusliku struktuuriga plaate (marmor, paas) on raskem puhastada. Ka väga läikivaid pindu on veepritsmete tõttu keeruline puhtana hoida.
Nipp! Kui valid suuremad plaadid, on vähem vuuke, mis hooldust vajavad. Lisaks on tänapäeval võimalik kasutada Epo vuuki, see on küll kallim, kuid vastupidavam ja hooldusvabam.
Kuna tänapäeval on väga populaarseks saanud robottolmuimejad, tasub seda arvesse võtta ka vannitoas. Näiteks võiksid valamukapp ja WC pott olla kinnitatud seinale nii, et robottolmuimeja (ja ka mopp) nende alt läbi mahub. Sellisel juhul on oluline juba remonti planeerides tellida tööd nii, et seinad võimaldaksid sellist kinnitusviisi.
8. Valgustus.
Kui paned eelnevalt toodud soovituse põhjal kirja, milliseid tegevusi vannitoas tehakse, saad selle abil mõelda ka valgustuslahendustele. Näiteks on hea, kui peegelkapil on eraldi lülitiga erksam valgustus. Vannis romantika ja lõõgastuse armastajad võivad kaaluda valgustustugevuse reguleerimise võimalusega (ehk dimmeriga) laevalgusti kasutamist. Kindlasti tuleb see vannitoa remondi planeerimise faasis tööde teostajaga läbi arutada.
9. Mööbel ja sanitaartehnika.
Ehituspoes ringi käies tasub kindlasti katsuda erinevaid segisteid ja uurida kuidas need töötavad. Segistid, millel on eraldi nupud külmale ja soojale veele, on välimuselt küll efektsed, kuid paraku ebapraktilised. Soovitame duši ja vanni jaoks soetada termostaatsegistid ja reguleeritavad, vett säästvad dušiotsikud. Lisaks kasutusmugavusele aitab see ka vett kokku hoida. Veel tasub tähele panna, kui suur vahe jääb nii kauguses kui ka kõrguses segisti ja valamu vahele, et oleks mugav käsi ja nägu pesta, kuid samas vesi liialt laiali ei pritsiks. Sama kehtib ka vanni kasutamisel duši all käimiseks. Kui plaan paigaldada fikseeritud torukinnitusega dušilift, siis tasub selle kõrgus üle mõõta, et ka pikemad pereliikmed mugavalt ära mahuks.
Ära jäta hooletusse ka lõppviimistlust. Hoolikalt läbimõeldud ja renoveeritud vannitoale annavad viimase lihvi teadlikult valitud lisatarvikud, nagu dosaatorid, ladustamiskarbid, anumad, nagid ja käterätikuhoidjad ja miks mitte ka küünlaalused.
Kokkuvõtteks:
Vannitoa remont ja selle planeerimine on aeganõudvad tööd, kuid kuna tulemus võiks kesta vähemalt 10 aastat, tasub see end igati ära. Tee põhjalik eeltöö ning võta remonditööde tegemiseks kogemustega ja usaldusväärne ettevõte.
Kui vajad abi, nõu või soovid remontida vannituba, võta ühendust, helistades 525 7443 , kirjutades info@remontjaviimistlus.ee (lisa palun kindlasti ka telefoninumber) või täida allolev vorm:
NB! Meie esmane konsultatsioon sulle on tasuta!