Kommenteeri

Tapeetide liigid ja nende omadused

Tapeete on võimalik teha väga erinevatest materjalidest. Tänu tehnoloogia arengule on leitud lahendusi ökoloogiliste, allergikutele mõeldud ning väga erilise disaini või koostisega tapeetide tootmiseks.

Tapeedi valikul tuleks alustada vajaduste analüüsimisest ning seejärel võrrelda turul saada olevate tapeetide omadusi. Nii saab lõppvaliku teha just enda soovidele vastavalt. Oluline ei ole mitte ainult disain, aga ka funktsionaalsus.

Järgnevalt on välja toodud levinumad tapeetide liigid ning nende omadused.FLIISTAPEET

Hea valgus-, pesemis- ja pleekimiskindlusega. Tegu on tugevdatud aluspõhjaga tseluuloosi sisaldava materjaliga, mis ei veni ega rebene. Lihtsasti paigaldatav tapeet, mille paigaldamisega saavad hakkama ka varasema kogemuseta inimesed. Fliistapeedid on tervisesõbralikud, ei sisalda PVC-d ega klooriühendeid. Seetõttu sobivad need ka allergikutele. Isegi tapeedi seinast eemaldamine on lihtne.

Paigaldamiseks tuleks kasutada spetsiaalset fliistapeedi liimi. Liim tuleb rulli või pintsliga seinale kanda ning tapeet sellele kinnitada. Suuremaid puudusi välja tuua ei ole.

PABERTAPEET

Eelistada tuleks naturaalset pabertapeeti, mis on valmistatud vanapaberist ning mille töötlemisel on kasutatud kemikaalide asemel linaseemneõli ja maisitärklisest valmistatud tinti. Oma koostise poolest sobib see ka allergikutele. Tegu on veniva, õhku läbi laskva ja niiskust juhtiva materjaliga. Pabertapeedid on ajaga teinud läbi suurima muutuse, millega on oluliselt tõstetud kvaliteeti. Tapeedi pealispind on kaetud valgust mitte läbilaskva kihiga, mis aitab kaitsta seda pleekimise eest. Pabertapeete on nii ühe- kui mitmekihilisi.

Kasutamiseks võib kasutada tavalist liimi. Venimise ennetamiseks on soovitatav kasutada kogenud tapeetija abi. Puudusteks on kiirem kulumine ja pleekimine. Pabertapeedid ei ole pesemiskindlad ega kesta kaua.

FOTOTAPEET

Fototapeedi näol on tegu tapeediga, kuhu on prinditud kõrge resolutsiooniga kujundus. Seda saab tellida endale sobiva fotoga või valida erinevate kaubanduses saadaval olevate variantide seast. Fototapeeti tehakse nii vinüülile, paberile, fliisile kui ka teistele materjalidele. Enim kasutatakse vinüül- ja fliistapeete, kuna need on vastupidavamad ja paksemad. Tapeet ise on vastupidav ning paigaldamisel ei veni ega kahane.

Fototapeedi puhul pannakse liim seina, mitte tapeedile. Puuduseks võib madalama kvaliteediga toodetel olla vähene niiskuskindlus, kuid kõrgema klassi fototapeete saab paigaldada ka märga ruumi.

TASANDUSTAPEET

Teisisõnu “pahtel rullis”. Lihtne võimalus aluspinna tasandamiseks, mida saab omakorda kas värvida või tapeetida. Ideaalne vahend väiksemate pragude ja defektide korrigeerimiseks. Lihtsasti paigaldatav ja tolmuvaba tapeet. Võib paigaldada isegi OSB-plaadile ja raskelt eemaldatavatele klaaskiudkatetele.

VINÜÜLTAPEET

Põhikomponendid on fliis ja paber ning spetsiaalne pealiskiht takistab vee ja mustuse imbumist tapeeti. Materjal on reljeefne ning jätab väga elegantse, eksklusiivse mulje. Vinüültapeedid on pestavad, seega sobivad need väga hästi ka esikusse, kööki ja vannituppa. Tänu reljeefsele pinnale aitavad need peita seina ebatasasusi ja väiksemaid defekte. Hea valguskindlusega.

Paigaldamisel tuleb olla väga täpne. PVA-sisaldusega liimi kasutades on risk tapeet rikkuda, mistõttu selle kasutamine ei ole soovitatav - tasub lähtuda konkreetse toote kasutusjuhendist. Puuduseks on halb õhu läbilaskvus, mistõttu ei sobi see tapeet lastetuppa ega magamistuppa.

VÄRVITAV TAPEET

Värvitakse üldiselt reljeefseid tapeete, mis on vastupidavad, tugeva koostisega ja niiskuskindlad. Oma paksuse tõttu aitavad need tõsta ruumi heliisolatsiooni. Lihtsasti paigaldatavad. Tapeet kannatab mitmekordset värvimist, kui kasutada veepõhiseid värve. Tuntuim värvitava tapeedi alaliik on klaaskiudtapeet.

Värvitava tapeedi paigaldamisel tuleb liim tuleb kanda otse seinale. Puuduseks on värvikihi kuivamise aeg (kuni 12 tundi). Paber- ja kangasmaterjalist fototapeeti ei tohi pesta (kuid vinüül- ja fliisalusel tooted on pestavad).

KLAASKIUDTAPEET

Klaaskiudtapeedi tekstuur sarnaneb klaaskiust kangaga. Algmaterjaliks on spetsiaalne klaas. Materjal on keskkonnasõbralik ja tugev, see ei rebene ning on kriimukindel. Samuti ei tõmba see endasse tolmu. Väga spetsiifilise omadusena saab välja tuua, et antud tapeet ei põle. Kuigi tegu on hingava materjaliga, on see tuleohutuse omaduste poolest kõrgelt hinnatud. Tegu on niiskuskindla tapeediga, mida saab kasutada ka seina ebatasasuste korrigeerimiseks. Sobib allergikutele.

Liim tasub valida spetsiaaliselt klaaskiudtapeedile mõeldud toodete seast. Puuduseks saab pidada vaid väga minimaalset mustrite valikut.

VEDELTAPEET

Võib öelda, et vedeltapeedi moodustab tapeet, krohv, värv ja lakk, mis on pandud ühte purki. Vedeltapeedid on müügil kuivseguna, mida enne kasutamist tuleb veega lahustada. See on hea võimalus tasasuste korrigeerimiseks ja parandamiseks. Lisaks on see materjal hea heli- ja soojusisolaator. Vedeltapeet on tulekindel ja selle paigaldamisel ei ole liitekohti.

Puuduseks on väga pikk kuivamisaeg (kuni 48 tundi) ning kõrgem hinnaklass. Samuti ei ole vedeltapeet niiskuskindel.

LOODUSLIK TAPEET

Eriliseks teeb selle liigi asjaolu, et tapeedid valmistatakse käsitsi. Looduslik tapeet tekitab emotsiooni tänu oma algmaterjali lõhnale, mida see eritab üsna pika aja jooksul. Nagu ikka looduslike materjalide puhul, sobivad naturaalsed tapeedid allergikutele, lisaks on need heli- ja soojapidavad. Üks populaarsem materjal naturaalsete tapeetide vallas on bambus, samuti kasutatakse näiteks veetaimi ja pilliroogu.

Tuleb arvestada, et need tapeedid on ebaühtlased. Looduslikest materjalidest valmistatud tapeete võib paigaldada nii vertikaalselt kui ka horisontaalselt.

Liim tasub valida vastavalt konkreetse tapeedi materjalile. Puudusteks on keeruline paigaldamine, kõrgem hind ja vähene niiskuskindlus. Karedama tekstuuri tõttu ei soovitata naturaalset tapeeti väikelapse tuppa.


Kokkuvõtvalt

Meeldiv on tõdeda, et järjest enam pannakse rõhku mitte ainult tapeetide visuaalse poole arendamisele, vaid ka suuremale materjalide valikule ja leidlikule tootmisele. Mõeldes läbi, millised omadused on Sinu kodu jaoks olulised, on lihtsam teha ka tapeediliikide seast see õige valik.

Kas Sul on sobiv tapeedi tüüp välja valitud, kuid vajad abi värvi ja mustri leidmisel? Loe lisaks siit artiklist, mis on tapeetide kasutamise visuaalsed nüansid ja disaininõuanded.

Tapeetide valikul ja paigaldamisel aitab Remont ja Viimistlus meeskond teid hea meelega. Pakume klientidele tasuta konsultatsiooni ja erilahendusi, et leida teie koju või kontorisse parimad lahendused. Valime iga tapeedi juurde sobiva liimi ja vajadusel ka viimistlusvahendid.

BRONEERI TASUTA KONSULTATSIOON SIIN!


Artikli koostamisel oli abiks Moonavoor Sisustus OÜ.


Lisa kommentaar

Email again: