Kommenteeri

Tapeedid kui visuaalne mõjutaja

Tapeetide kasutus on aja jooksul palju muutunud. Kui 50 aastat tagasi eelistati kodudes tapeeti rohkem kui värvitud seinu, siis nüüd on pigem vastupidi. Vanades majades püütakse tapeedi kasutust säilitada, aga uuemates kodudes on standardiks pigem värvitud seinad.

Vaatamata sellele on tapeetide tootmises toimunud hüppeline areng. Leidub kõikvõimalikke toone, mustreid, reljeefe; õhemaid, paksemaid, pestavaid ja fototapeete. Ei ole ilmselt võimalik välja mõelda visuaalset efekti, mida ei oleks võimalik tapeediga luua.

Tapeedi kasutamine võib tuba iseloomustada ilma ruumi osas järeleandmisi tegemata, mõjudes samamoodi, nagu seda teeb mööbel, disainese või aksessuaar. Võimalik on luua ruumis soovitud meeleolu, tõsta üht kohta toas rohkem esile või eristada ruumi erinevaid osi.

Lisaks olemasolevatele graafilistele lahendustele on võimalik tellida täiesti enda soovi järgi kohandatud tapeet. Kohandada saab nii mustrit, reljeefsust kui ka tooni. Tellida võib lausa enda perefoto või lemmik maaliga tapeeti.

Samuti on tehnoloogia toonud valikusse paljude lisaomadustega tooteid. Kindlasti ei saa märkimata jätta heli isoleerivaid, veekindlaid ja loodussõbralikke tselluloosipõhised tapeete.

Mõned nõuanded tapeedi valimiseks

 • Kindlasti ei pea tapeetima kogu seina. Visuaalse efekti või värskema ilme loomiseks piisab ka ühest paanist.

 • Looduslähedust loovad pruunikad ja rohekad toonid. Visuaalse efekti saavutamiseks võiks valida tapeedi, millel on loodusmotiive. Selle abil on võimalik anda ruumile täiesti uued visuaalsed mõõtmed. Loodusdetailid elavdavad toa atmosfääri.

 • Luksuslikku tunnetust loovad erksad, julgemad värvid ja detailsete mustrite kombinatsioonid. Need muudavad ruumi lopsakamaks ja sobivad hästi kokku elegantse mööbliga.

 • Kasuta hämaramates tubades erksamaid, sooje toone. Need annavad toale juurde avarust ja rõõmsameelsust. Sobivad toonid on näiteks kollane, oranž, punane.

 • Väga avarad ja valgusküllased toad nõuavad pigem jahedamaid toone, et ruum ei muutuks liiga intensiivseks. Sobivad toonid on näiteks roheline ja sinine.

 • Värvi heleduse ja tumeduse valikul pea silmas sama põhimõtet nagu värvitud seina puhul. Tume sein toob lähemale ja hele sein viib kaugemale. Väiksemas ruumis kasuta pigem heledaid toone, et teha ruum visuaalselt suuremaks. Avaras ruumis kasuta julgemalt tumedaid toone, et rõhutada hubasust ja mugavust. Lisainfot tumeda tooni kasutamise kohta leiad siit artiklist!

 • Dekoratiivtapeedid sobivad seinale, kus efekt tuleb hästi esile, näiteks magamistoas voodi peatsis olev sein või elutoas vähese mööbliga sein. Dekoratiivtapeedile annab lisaväärtust õigesti suunatud valgustus.

 • Triibulise dekoratiivtapeedi puhul pane tähele, et triibud muudavad visuaalselt toa mõõtmeid. Vertikaalsed triibud tõstavad lae visuaalselt kõrgemale ja teevad toa väiksemaks. Horisontaalsed triibud toovad lae visuaalselt madalamale ja venitavad ruumi suuremaks.

 • Mastaapsed mustrid sobivad paremini suuremasse ruumi, väikses ruumis kasuta peenemaid mustreid.

 • Eestis on see lahendus väga vähe kasutust leidnud - tapeedi paigaldamine lakke! Ilmselt ei ole selle peale paljud üldse tulnudki. Sellisel moel on samuti võimalik tuua lage madalamale, viia kaugemale või luua erilisi sisekujunduse efekte.Mida arvestada tapeedi valikul

Tapeetide kasutamise trend sisekujunduses on tagasi. Siiski tuleks enne, kui hakata kogu kodu tapeetima, pöörata tähelepanu mõnele olulisele nüansile.

Tapeet on üks muutlikumaid elemente kodu disaini puhul. Kui on vaja luua ergutavat või vastupidi rahustavamat muudatust koduses miljöös, on tapeet selleks kiireim lahendus.

Tapeedi abil on võimalik luua tähelepanuväärseid disainilahendusi. Võimalusi on lõputult: kodusse võib tuua rahustava, dramaatilise, luksusliku või nüansirohke tunnetuse. Tapeetide abil saab vähese riskiga võtta loomingulisi riske. Võimalik on luua midagi täiesti uut, kuid saab ka taaselustada vana.Millele peaks tähelepanu pöörama enne seinade tapeetimist?

 1. Ära vali tapeeti hetkeemotsiooni ajel.
 2. Arvesta, et tapeedi puhul on tegu märkimisväärse investeeringuga.
 3. Kasuta soovitud seinal proovitükke ja harju nendega enne soovitud koguse ostmist.
 4. Veendu, et disain oleks pigem pikaajaliselt sobilik, mitte ainult hetkeline moeröögatus.
 5. Mustri valikul mõtle läbi, mida soovid veel tapeeditud seinale või selle ette panna;
 6. Seinale, mille juures on palju liikumist, vali puhastatav tapeet või selline disain/toon, millelt määrdumine välja ei paista. Ära unusta ka kulumisfaktorit.
 7. Niiskesse ruumi vali niiskuskindel tapeet või kata sein hüdrofoobse kihiga.
 8. Mida nõudlikum on materjal, seda enam on abi professionaalsest paigaldusteenusest. Kehvasti paigaldatud tapeet võib ruumi üldmulje rikkuda.

Milliseid ruume tapeetimisel eelistada?

Tapeeti võib kasutada igas toas, ruumis või isegi koridoris. Ei ole olemas rohkem või vähem eelistatud ruume.

On siiski tube, kus värvitud sein võib olla mõistlikum valik. On küll olemas pestavad, kulumiskindlad ja vastupidavad tapeedid, kuid siiski on värvitud sein pikas perspektiivis parem valik näiteks lastetoas või väga niisketes ruumides. Niiskuse tõttu võib tekkida probleeme tapeedi kleepuvuse säilitamisega.

Väljakutsuvamatesse ruumidesse tapeedi valikul peab rohkem rõhku panema õige toote leidmisele, et see vastaks maksimaalsel määral ruumi eritingimustele.Kokkuvõtvalt

Tapeediga võib katta kas või kogu korteri või maja, küll aga tuleks silmas pidada, et üldmulje oleks visuaalselt ühtne ja meeldiv. Liiga paljusid erinevaid mustreid ja tugevaid toone kasutades mõjub kodune miljöö liiga intensiivselt ja rõhuvalt.

Mõtle läbi kogu oma kodu kontseptsioon, ruumide keskpunktid, mööbel, valgustus ja funktsionaalsus - nii leiad parima sisekujundusliku lahenduse.

Kui sul on värvilahendus või muster välja valitud, kuid vajad abi õiget liiki tapeedi valikul, siis loe lisa siit artiklist, kus on lühidalt välja toodud iga tootetüübi erinevad omadused.

Tapeetide valikul ja paigaldamisel aitab Remont ja Viimistlus meeskond teid hea meelega. Pakume klientidele tasuta konsultatsiooni ja erilahendusi, et leida teie koju või kontorisse parimad lahendused.

BRONEERI TASUTA KONSULTATSIOON SIIT!Lisa kommentaar

Email again: