Kommenteeri

Värvitoonid kui psühholoogiline mõjutusvahend

Värvid omavad tugevat mõju meie tujule, emotsioonidele, töö- ja mängutahtele, inspiratsioonile, söömisharjumustele ja paljule muule. Värvide mõju on nii suur, et valedes toonides ruumides viibimisel võib langeda töö produktiivsus, tekkida lahkhelid, tõusta ärevus või kaduda söögiisu.

Valides õige värvitooni, saame me luua keskkonna, kus on inimestel hea olla. Olgu eesmärgiks parem uni, sobilikum õhkkond tööks või vabadeks hetkedeks - õige värvivalik saab sellele kaasa aidata.

Artikkel annab ülevaate toonide mõjust psühholoogiale. Millist mõju värvitoonid omavad ja milliseid emotsioone need esile kutsuvad?
Kas valida külm või soe toon?

Toonide liigitamine “külmadeks” ja “soojadeks” ulatub 1758. aastasse, kui keemik Robert Dossie neid mõisteid oma artiklis kasutas. Terminid on tulnud emotsioonidest, mida need värvid esile kutsuvad. Soojad toonid (punane, kollane, oranž) ning külmad toonid (roheline, sinine ja lilla) asuvad värvispektri vastaspooltel.

Neutraalsete toonide puhul on liigitamine natuke keerulisem. See, kas neutraalne toon on külm või soe, oleneb selle kõrval asuvast värvist. Mõju ei avalda mitte ainult seina, vaid ka näiteks mööbli, aknaraami või põranda toonid.

Soojad toonid toovad esile õnnetunnet ja energiat, samas loovad ka mugavust ja intiimsust. Üldiselt kasutatakse sooje toone ruumides, kus suheldakse rohkem: elutuba, köök, koosolekuruumid, koolitusklassid. Kui ruumid tunduvad jahedad või asuvad kliimas, mis on enamasti niiske ja külm, soovitatakse külmatunde leevendamiseks valida interjööri soojad toonid. Soojad toonid teevad visuaalselt ruumi väiksemaks ehk toovad seinu justkui lähemale.

Külmad toonid on rahustava toimega, aitavad puhata ja rahuneda. Seepärast soovitatakse kasutada külmi toone magamis-, vanni- ja lastetoas. Külmad toonid aitavad neutraliseerida liigset kuumatunnet näiteks palavas kliimas või päiksepoolses toas. Külmad toonid muudavad visuaalselt ruumi avaramaks ja lükkavad seinu justkui kaugemale.

Kas valida hele või tume toon?
Heledad toonid toovad ruumi kergust ja õhulisust ning tekitavad ruumis viibijale hubase, rahuliku tunde. Samas tuleb silmas pidada, et mida sarnasem on toon puhtale valgele, seda vastupidisem mõju võib sellel olla sinu emotsioonidele ja tunnetele. Heledad toonid peegeldavad valgust. Mida heledam ja puhtale valgele lähedasem on toon, seda rohkem loomulik päiksevalgus sellel tantsib ja vastu kiirgab.

Heledate toonide puhul õige efekti saavutamiseks tuleks kasutada mitte puhast valget, vaid toonitud värvi. Täpseid soovitusi jagada on siinkohal keeruline, sest igal sisekujundajal on oma eelistused.

Kõik seinad võib julgelt värvida ühtlaselt heledas toonis, olles kindel, et see ei hakka tulevikus häirima või rõhuma. Alatooni valikul on abiks artikli lõpus olev värvide meeleolu spikker.

Tumedate toonidega tuleb olla veidi ettevaatlikum. Tumedad toonid tekitavad dramaatilist ja vahel rõhuvat tunnet. Kui tumedaid toone on kasutatud liiga palju, võib ka ruumis viibiv inimene tunda end rõhutuna, häirituna, ärevana. Seepärast ei soovitata tumedaid toone kasutada rohkem kui ühel seinal.

Suures ja avaras ruumis aga aitab tume värv muuta olemise mugavamaks ja kodusemaks ning tõmmata visuaalselt koomale liigset avarust. Tume värv sobib koju pigem neile, kes on aktiivsed ja energilised ning armastavad glamuuri ja salapära.

Tumeda seinavärvi kasutamisest loe lähemalt siit artiklist!Värvide meeleolu spikker

PUNANE
Kõige intensiivsem värvitoon. Tõstab ruumi energiataset ja stimuleerib kirge, armastust, energiat ja elujõulisust, kuid ka võimu, agressiivsust, hirmu ja viha. Erinevad uuringud on näidanud, et punane toon tõstab vererõhku ja kiirendab pulssi.
Sobib kasutamiseks söögi- või elutoas. Värvi kasutamisel tasub olla pigem ettevaatlik.

ORANŽ
Kõige energilisem värvitoon. Tekitab huvi, aktiivsust, entusiasmi, soovi tegutseda. Oranži kasutatakse sagedasti turunduses, kuna see motiveerib inimesi reklaamile reageerima ja ostma.
Sobib kasutamiseks ruumides, mis eeldavad tegutsemist ja ärkvel olemist, näiteks mängutuba, kontor.

KOLLANE
Õnne värv. Kuna kollane kiirgab soojust, õnne ja puhtust - kõik väga positiivsed emotsioonid - on kollane üks enim kasutatud toone siseviimistluses. Seda kasutatakse nii õrnalt tooniva komponendina kui ka intensiivse värvitoonina.
Sobib kasutamiseks praktiliselt igas ruumis.

ROHELINE
Kõige rahustavam värvitoon. Rohelisele interjöörile omistatakse võimet ravida stressi, kuna sellel toonil on tugevalt rahustav toime.
Sobib kasutamiseks põhiliselt magamistoas, elutoas ja köögis.

SININE
Rahu värv. Sinise tooni kasutamise kohta on erinevaid ja kohati vastakaid arvamusi. Värvi justkui kardetakse kasutada, kuid samas ka soovitatakse. Sinine toon omab rahustavat toimet, alandades vererõhku ning aeglustades pulssi ja hingamist.
Sobib kasutamiseks magamistoas ja vannitoas.

LILLA
Kõige mitmekülgsem värv. Mida tumedam on toon, seda keerulisemaks see emotsioonid ja tunded muudab. Heledamad toonid mõjuvad pigem rahustavalt. Seda tooni soovitatakse kasutada just kontorites, kuna oma tekitatava keerukuse pärast paneb see lahendusi ja väljakutseid otsima.
Sobib kasutamiseks (kodu)kontoris.

PRUUN
Kõige traditsioonilisem mugavuse värvitoon. Tekitab sooja ja rahuloleva tunde. Pruuni tooni puhul on keeruline määratleda, kuhu see kõige paremini sobida võiks.
Sobib kasutamiseks kõikides ruumides.

HALL
Kõige modernsem värvitoon. Hall on kindel valik siis, kui ei ole soovi eriliselt midagi rõhutada, vaid hoida ruum väga klassikalisena ja modernsena. See toon aitab tekitada sooja ja mugava tunde. Sarnaselt pruuniga on tegu neutraalse ja universaalse tooniga.
Sobib kasutamiseks kõikides ruumides.

VALGE
Kõige klassikalisem värvitoon. Teeb ruumi avaramaks ja puhtamaks. Valge tekitab ka inimestes endas rohkem tunnet, et nad ei ole seintega piiratud. See on rahustav ja tagab emotsionaalse heaolu. Küll aga tuleb puhta valge värviga olla ettevaatlik, pidades silmas, kuidas see valgusega mängida võib.
Sobib kasutamiseks kõikides ruumides.

MUST
Kõige sügavam värvitoon. Suures mahus musta kasutamine võib tuua nö musti mõtteid. Tegu on sünge värvitooniga, mis kannab endas edasi surma, depressiooni, karmuse ja üksinduse tundeid.
Sobib kasutamiseks väikestes kogustes, näiteks suures avaras ruumis ühel seinal või seinaosal.


Värvitoonide valik turul on üüratult lai ja nende seast valikut teha on ilmselt suhteliselt keeruline ülesanne. Kui olete esimesed valikud teinud, soovitame lõplikud toonida valida välja koostöös spetsialistiga.
Kui te sisekujundajat palgata ei soovi, siis aitab teid hea meelega ka Remont ja Viimistlus meeskond. Pakume klientidele tasuta konsultatsiooni ja erilahendusi, et leida teie koju või kontorisse parimad värvilahendused.

BRONEERI TASUTA KONSULTATSIOON SIIN!

Lisa kommentaar

Email again: