Kommenteeri

Kuidas luua kodukontor, mida sa armastad

Kodus töötamisel on palju eeliseid. Suurimaks peetakse ehk seda, et jääb ära see hommikune aeg, kus sa pead kuskile sõitma. Seejärel jääd nautima mõtet, et tööd saab teha oma kodu tagaaias lamamistoolil või toas teleka ees diivanil. Mõni aeg hiljem sa aga taipad, et sa pole sellisel moel kodus töötades kõige produktiivsem. Selleks tuleb luua see „õige“ töökoht, millel reegleid otseselt ei olegi. Küll aga saame jagada näpunäiteid, mis aitavad sinu kodukontoris produktiivsust tõsta.



Parim asukoht

Asukoha valik on lihtsam kindlasti neil, kellel on kodus selle jaoks eraldi tühi ruum. Kui tühja ruumi ei ole, tuleb olla kodukontori loomisel veidi leidlikum. Selleks, et luua oma vaikne kohake, vaadake oma kodu värske pilguga. Ehk on kuskil selline kapike, köögilaud või trepialune, kuhu annab tekitada oma nurga. Vaja on vaid veidi loovust.

Privaatsus

Kui kodus on eraldi ruum, kuhu kontor tekitada, siis ilmselt on sellel ka maast laeni seinad ja uks, mida saab kinni panna. See muudab privaatsuse ja vaikuse hõlpsasti kättesaadavaks. Kui kodukontor asub aga magamistoa nurgas, võib olla raske eraldada tööd kodust ja kodu tööst.

Töönurga eraldamiseks on mitmeid viise: näiteks eraldi maas seisev sein (ruumieraldaja) või lakke riputatud kardin. Kardina puhul saab luua interjööri, mis sobib kokku ülejäänud sisustusega, valides selleks nii vastavas stiilis kui värvis kardinad.

Kui on palju videokohtumisi või -koosolekuid, tuleb kindlasti sellega arvestada. Tuleb tagada see, et kodus olev pereliige ei saaks lihtsasti kõnet segada ning et nende hääl ei kostuks teisest toast “kontorisse”.

Kasutajad

Sisustuse valikul tuleb läbi mõelda, kes hakkavad seda ruumi kasutama. Kas kontoris viibid ainult sina, ka teised täiskasvanud või ka lapsed? See annab sulle kindlamad juhtnöörid mööbli valikul. Kui ruumi kasutavad nii täiskasvanud kui lapsed, peaksid nii laud kui tool olema lihtsasti reguleeritavad ja tihedama kasutamise tõttu kvaliteetsemad. Kui samal ajal teeb tööd mitu inimest, tasub kaaluda n-ö partnerlauda.



Panusta endasse

Tasub investeerida kodukontorisse, milles sa tunned ennast motiveerituna, kus töö sujub ja sa oled maksimaalselt produktiivne. Tööaeg, tavapäraselt 8 tundi päevas ja 40 tundi nädalas, on päris suur osa sinu nädalast. Kui töökoht on ebamugav, toolil ei leidu õiget asendit, aken peegeldab ekraanile, ruumis on vähe valgust, tapeet/seinavärv on vale või kardin tõmbab pidevalt sinu tähelepanu endale, siis ei suuda sa kodukontoris töösse piisavalt panustada. Selleks, et töö sujuks, tasub investeerida just enda vajadustest lähtuvasse kodukontorisse.

Eelista mugavust

Ära haara oma kodukontorisse suvalist tooli oma kodust. Kontoritool peab olema mugav, õige seljaasendiga, ergonoomiline, hästi hingav. Ka see on panus sinusse endasse, kuna vale tool tekitab rühiprobleeme. Kui tooli ja laua kõrgust ei ole võimalik reguleerida, on sinu käed arvuti taga töötades valel kõrgusel ning kannatavad randmes olevad närvid.



Toeta kaela ja silmi

Jälgi, et sinu monitor oleks silmade suhtes õigel kõrgusel. See on iga inimese jaoks erinev, kuid kindlasti ei tohiks tekkida silmades pingestatud tunnet. Väga hea lahendus on reguleeritav laud, mis võib olla nii mehhaaniline kui ka elektrooniline.

Ekraani ees istudes peaks selg olema neutraalses asendis. Monitor peaks olema minimaalselt 50 cm kaugusel. Mida suurem ekraan, seda kaugemal peaks see asetsema, et silmadel oleks võimalikult vähe koormust.

Monitor peaks asetsema silmade kõrgusest veidi allpool. Kui reguleeritava kõrgusega lauda endale lubada ei saa, kasuta kindlasti kõrguse muutmiseks erinevaid aluseid. Isegi raamatud ajavad hädapärast asja ära.

Väldi segadust

Segadus töölaual ei sobi ei kontorisse ega kodukontorisse, kuna kuhjunud asjad tekitavad stressi. Kui sa eeldad, et sinu lauale jääb ainult arvuti või laptop, siis tegelikkuses see enamjaolt nii ei ole ja väike paberitükike tekib lauanurgale üsna kiiresti.

Mõtle kohe alguses, kuidas töövahendeid, pabereid ja prügi organiseerida. Nurga planeerimisel planeeri, kas sinu laual on riiulid või sahtlid. Mõtle ka sellele, kas lauale mahuvad ja sobivad erinevad organisaatorid. Kindlasti peaks olema olemas prügikorv, et võimalik tekkiv sodi koheselt silma alt eemaldada. Kui töölaud on korras, tunned ka ennast oma töönurgas organiseeritult.



Mõtle visuaalselt

Mõtle “üle ja alla”, ehk siis alati ei pea olema kõik riiulid ja hoiukohad põrandal või laua peal. Kasuta ära ka seinapinda, paigalda rippuvad riiulid või miks mitte ka nutiriiulid. Kui kontoripind on väga väike, võiks mõelda nutilauale ehk integreeritud lauale, mida saab vajadusel kokku lappida ja eest ära peita.



Juhtmepuntrad

Organiseeri kaablid nii, et neile oleks lihtne ligipääs. Kui sinu arvuti on pidevalt vooluvõrku ühendatud, võib toitejuhe olla peidus, kuid näiteks aeg-ajalt telefoni laadimiseks oleks siiski tüütu iga kord laua alla ronida. Poes on müügil erinevaid juhtmeorganisaatoreid, mida on võimalik kinnitada laua peale, laua alla, seinale jne. Samuti on võimalik kasutada erinevaid otsikuid, näiteks USB-d, et kogu juhtmemajandus oleks ühest kohast ja lihtsasti hallatav.

Ära unusta ka Wifi ruuterit. Kui teed vahel tööd mitmes eri kohas, siis pane alati ruuter kohta, kust oleks hea levi igale poole, kuhu vaja. Võib juhtuda, et pead looma Wifi laienduse või muu süsteemi, et kindel ühendus oleks garanteeritud ka näiteks terrassil. Küsi julgesti professionaali abi.

Valgustus

Kodukontor võiks olla püsti pandud võimalikult hea loomuliku valgusega ruumi või nurka. Kui sellist võimalust ei ole, tuleb luua silmade jaoks hea valgus tehislikult. Kui töötad ilma akendeta nurgas, näiteks trepi all, siis võiksid proovida päevavalguslampe. Need imiteerivad loomulikku päikesevalgust ja seepärast kasutatakse neid ka valgusteraapias. Sellise valguse kasutamine omab rahustavat toimet, sa suudad paremini keskenduda ning ei pea silmi liigselt pingutama.

Silmadele mõjub halvasti nii otsene päikesevalgus kui selle täielik puudumine, ehk siis mõlemal juhul pead sa silmi pingutama ja sellega koos võivad tekkida pingepeavalud. Õige valguse leidmine on tunnetuse küsimus. Leia endale sobiv valgus, mille puhul tunned, et miski ei sega ega häiri.



Täiuslik kodukontor võib paikneda kus iganes, seda piirab vaid ruum ja kujutlusvõime. Olulised märksõnad on mugavus, privaatsus, ergonoomilisus, hea valgustus ja efektiivsus. Ideaalses kodukontoris tunned, et mõte liigub hästi, segajaid ei ole ning tööd teha on mugav.

Kodukontoris, mida sa armastad, oled sa produktiivne, inspireeritud ja motiveeritud.
Julget katsetamist ja parima lahenduse leidmist!

Kodukontori loomisel on sulle hea meelega abiks ka Remont ja Viimistluse meeskond.
Telli tasuta konsultatsioon siit.


Lisa kommentaar

Email again: